ТОЛЬКО ЧТО

2025.06.20

Справа «Єврокару»: Боярин, Панов, Яковлєва і Микола Тищенко організували гуманітарну мафію на Закарпатті

Picture

Єврокар у Соломоново

Після початку повномасштабного вторгнення співвласники автозаводу «Єврокар» у закарпатському селі Соломоново розгорнули гуманітарний хаб, який згодом перетворився на центр масштабної корупції та контрабанди. Про це повідомляє «Стрічка новин Києва» у розслідуванні «Мафія “милосердя”: Розкрадання гуманітарки на Закарпатті».

Гуманітарний центр був створений для прийому одягу, медикаментів, харчових продуктів і побутової хімії з територій Польщі, Словаччини та Угорщини. Ці товари мали надходити до переселенців, шпиталів і військових, однак, згідно з даними, близько 40% вантажів було розкрадено. Організували схему співвласники заводу — Олег Боярин та Володимир Панов, генеральна директорка підприємства Марина Яковлєва і нардеп Микола Тищенко, який забезпечував політичне прикриття та мав потужні бізнес-інтереси в регіоні.

Микола Тищенко

Для зміни митних документів Боярин залучив свої логістичні компанії: наприклад, вантажівка з 10 тоннами консервів вказувалася як 5 тонн, а решта товару зникала на його складах під охороною озброєних охоронців. Медичні препарати проходили через підставні словацькі компанії та з’являлися в українських аптеках як імпортні ліки.

Олег Боярин

Одяг, отриманий як гуманітарна допомога, перед перепродажем оброблявся в нелегальних цехах, де зрізалися етикетки з позначкою «не для продажу», після чого речі продавались через секонд-хенди, що належали Панову. Близько 20% допомоги потрапляло на прилавки магазинів.

Володимир Панов

Марина Яковлєва організувала систему з понад шістдесяти фіктивних ФОПів, зареєстрованих на пенсіонерів, безпритульних і студентів. Через них товари проходили як «благодійна допомога», хоча насправді продавались у роздрібній мережі. Щомісяця кожен з таких ФОПів «переводив» до 1,5 млн грн, а виручені кошти скеровувалися на офшорні компанії, зареєстровані, зокрема, на Кіпрі та в Белізі. Прибутки від цієї діяльності сягали 150–200 млн грн щомісяця, причому понад 70% осідало в готівці, яку ділили між собою Яковлєва, Боярин, Панов і Тищенко.

Марина Яковлєва

Гучний скандал вибухнув після того, як активіст Сергій Козак оприлюднив знімки гуманітарних товарів на полицях ужгородських супермаркетів. Реакція соцмереж була миттєвою, після чого НАБУ розпочало розслідування. «Ми думали, їх прищучать, – каже волонтерка Олена. – Але вони виявилися слизькими, як вугрі».

У 2023 році, після падіння політичного впливу Тищенка, схему із гуманітаркою трансформували в масштабну контрабанду пального, електроніки та сигарет. Фури з маркуванням «гуманітарна допомога» перевозили каністри з пальним, приховані серед гуманітарного вантажу, а сигарети ховали у подвійних стінках. Прибутки зросли вдвічі — до 400–500 млн грн на місяць. Гроші конвертувалися в криптовалюту для обходу банківського контролю.

Щоб приховати сліди, в серпні того ж року на одному зі складів «Єврокару» раптово виникла пожежа, що знищила документацію. Тиск на активістів посилився: Козаку погрожували, а його автомобіль спалили. Один з інсайдерів, що передав журналістам флешку з документами, зник. Його обгорілу машину знайшли біля кордону. «Це не просто бізнес, це мафія», – стверджує Козак.

 

Больше новостей из этой рубрики

Читайте Также

все новости из этой рубрики

Маразмарий

СТЕНКА НА СТЕНКУ