ПОЛИТИКА
29.01.2025За спиною Зеленського: родина Умєрових допомагає російським нафтогігантам обходити західні санкції?
вологість:
тиск:
вітер:
29 мая 2025, четверг 00:12
Останні скандали навколо антикорупційних органів не пройшли повз увагу західних ЗМІ. Зокрема, Брюссельський репортер у своїй публікації згадав найбільш гучні зашквари НАБУ, САП та ВАКС, що були на перших шпальтах вітчизняних ЗМІ. Також про це написали у німецькомовному виданні Wiener Presse - передає Прес-центр.
Європейські медіа висловлюють жорстку критику щодо діяльності українських антикорупційних органів, ставлячи під сумнів доцільність їхнього подальшого фінансування та існування. Як пише Брюссельський репортер, скандали, зловживання та сумнівна ефективність перетворили НАБУ, САП і ВАКС в на «дорогу іграшку», яка з’їдає мільярди бюджетних коштів без відчутного результату»
«У роботі НАБУ ми частіше бачимо профанацію, а не боротьбу з корупцією», — цитує європейське видання українських експертів та правозахисників. Як наголошують у публікації, останні гучні скандали, зокрема незаконне прослуховування адвокатів, використання агентів-провокаторів, мільйони у криптовалютах і зливи матеріалів справ – серйозно підірвали довіру до цих інституцій як українців, так і європейських партнерів.
В матеріалі наводяться невтішні результати нещодавнього опитування Центру Разумкова, за яким 62% громадян не довіряють НАБУ, 61% — САП, і аж 72% — ВАКС. «І це на тлі витрат у понад 12 мільярдів гривень з бюджету, у тому числі з допомоги від ЄС, тоді як економічний ефект від роботи антикорупційних органів – утричі менший», - констатують журналісти.
Як приклад деградації антикорупційних, європейські ЗМІ наводять гучну “справу” з хабарем у… 800(!) євро, яку НАБУ «успішно» розкрило за керівництва ст. детектива В.Пачевського під наглядом прокурора С.Буйленка. «Адже саме цією «блискучою» операцією проти дрібних оцінщиків землі, САП на повному серйозі звітувала як про велику “перемогу над ТОП-корупцією” у 10 річницю створення НАБУ, - зазначається в матеріалі.
Не менш тривожною, на думку європейських ЗМІ, є ситуація з Вищим антикорупційним судом. Як зазначає «Харківська правозахисна група», суд стає дедалі більш залежним від НАБУ і САП, а судді фактично схвалюють порушення прав людини. У неофіційному звіті Єврокомісії йдеться про «небезпечну тенденцію втрати незалежності» суду — «а це вже не правосуддя, а фарс», — наголошують журналісти.
«То ж постає закономірне питання: чи потрібні Україні такі вартісні антикорупційні органи при дефіциті бюджету і низькому рівні довіри до них?» — риторично запитують європейські ЗМІ.
Разом з тим, європейські аналітики наголошують, що без рішучих змін, очищення і реальної відповідальності антикорупційна система в Україні не просто втратить сенс — вона стане гальмом євроінтеграції. «Подальше ігнорування проблеми може поставити під загрозу не лише фінансову підтримку, але й саму перспективу членства України в ЄС», — попереджають європейські партнери через ЗМІ.